Gelinlik - Nişanlık - Abiye - Evlilik sitesi - Gelinlik Modelleri - Tatil - Kiralık Araba - Düğün Davetiyesi - Evlilik

 Ana Sayfam Yap     Favorilerime Ekle        Bu Sitede Reklam ver

 

    GELİNLİKLER         ABİYELER        NİŞANLIKLAR      GECE KIYAFETLERİ      DAMATLIKLAR       SMOKİNLER      KINA KIYAFETLERİ       GELİN TACI      DUVAK      GELİN BUKETİ 

EVLİLİK ALIŞVERİŞİ
GELİNLİKÇİLER
GELİN ARABASI
DAVETİYELER
NİKAH ŞEKERİ
DÜĞÜN YEMEĞİ
ALYANS
GELİN AYAKKABISI
GELİN SAÇI
GELİN İÇ GİYİM
GÜMÜŞ VE AKSESUAR
DÜĞÜN SALONLARI
SES - IŞIK - DJ
DÜĞÜN PASTASI
DÜĞÜN FOTOĞRAFÇISI
KOZMETİK
GÜZELLİK SALONLARI
KUYUMCULAR
EMLAKÇILAR
DÜĞÜN ORGANİZASYONU
MÜZİK ORGANİZASYONU
ÇİÇEKÇİLER
BEYAZ EŞYA
EV ELEKTRONİĞİ
EV TEKSTİLİ
KÜÇÜK EV ALETLERİ
PERDE
HALI
MOBİLYA
MUTFAK BANYO
KINA GECESİ
EVDEN EVE NAKLİYAT
BALAYI TATİLİ
OTELLER

TOPTAN SATIŞLAR

TOPTAN GELİNLİK SATIŞI
TOPTAN SMOKİN SATIŞI
TOPTAN KUMAŞ

DİĞER KATEGORİLER

GELİNLİK KİRALAMA
ÇOCUK GELİNLİKLERİ
ÇOCUK SMOKİNLERİ
PERUK - POSTİŞ - ÇITÇIT
ÖRGÜ DANTEL MOTİFLERİ
İŞ ELBİSELERİ
BİZ KİMİZ
HAKKIMIZDA
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
WEB TASARIM
ADRES VE TELEFONLAR
TÜRKİYE MODA EVLERİ
YURT DIŞI MODA EVLERİ
NİKAH DAİRELERİ
OTOBÜS FİRMALARI
DENİZYOLLARI
HAVAYOLU FİRMALARI
ARABA KİRALAMA
TEKNE KİRALAMA
TURİZM ACENTALARI
FOTOĞRAF STÜDYOLARI
GİYİM MAĞAZALARI
CAFE & BARLAR
SİTE HARİTASI
SİTE HARİTASI
ŞİİRLER
AŞK ŞİİRLERİ
AYRILIK ŞİİRLERİ
SEVGİ SÖZLERİ
DAVETİYE SÖZLERİ
CANLI SOHBET - CHAT
SOHBET ODASINA GİR
OYUNLAR
 

 


MANTIK EVLİLİĞİMİ YOKSA AŞK MI?
 

Günümüz post modern toplumlarının gençleri evlilik kurumunu yeniden bağırlarına bastılar. Üstelik hayat şartları bunu gerektirdiği için değil. Gönülden istedikleri için nikah dairesinin yolunu tutuyorlar.

Artık hiç bir şey eskisine benzemiyor. Ne aile, ne para, ne başarı, nede iş oldukları gibi değiller. Dün kullandığımız sözcükler, kurduğumuz hayaller, yaşadıklarımızla yada yaşayacaklarımızla hiç örüşmüyor. Dünya değişiyor çünkü; yenileniyor! Toplum hasta falan değil. Bir değişim sürecini yaşayan dünyanın yenilenmesini izlerken yalnızca endişeli. Umudun dehlizlerinde "bir ihtimal de olsa, mutluluk belki vardır" diye düşünmeden edemiyor. Bu çağ, hayatı yeniden ayarlamaya zorluyor bizi. Gençlik de, yaşlılık da başka türlü yaşanıyor şimdilerde. Tıpkı aşk ve sevgi gibi...

AİLE HENÜZ ÖLMEDİ ! Çocuklar, akrabalar, hayat arkadaşı, yakınımızdakiler, uzaktaki diğerleri ...Hayatımızdaki her yaştan insan için geçmişteki modeller siliniyor. Göçmen kuşlara benziyoruz şimdilerde Kendi geleceğimizin göçmen kuşları. Evlilik te doğal olarak yeniden yorumlanıyor. 10 - 15 yıl öncesine kadar "aile bitti" demiştik. Sonra baktık, aile yeniden doğdu. Bambaşka bir formatta. Bu daha mı iyi yoksa daha mı kötü oldu? tartışılır. Ama kesin olarak şu var ki, aile kavramı artık çok farklı. Yeni kuralları, alışkanlıkları, mutlulukları ve mutsuzlukları var. Dikkat edecek olursanız, zoraki yada empoze ettirilen evliliklerin yerini, kişilerin kendi seçimleri doğrultusunda yaptıkları evlilikler aldı. Daha fazla çalışmak, daha çok mücadele etmek zorunda olan aileler çoğaldı belki, ama uyumsuz ve birbirine yabancı çiftlerde azaldı.

10 -  15 yıl öncesine kadar "evlilik öldü" denmemiş miydi? Ya bugün? Yaz için bütün nikah daireleri  kontenjanlarını ful dolduruyorlar. Aylar öncesinden gün almak zorunda bile kalınabiliyor. Evlilik kendisini zorla kabul ettirmiş bir kavram olarak değil, kışkırtıcı ve özgün bir müessese olarak karşımızda. Ve aşk evliliğinin, hatta kısa süreli aşkların bile sadece sıradan insanlar için yeni kavramlar olduğunu anlamaya başladık.

"Artık Hiçbir Şey Aynı Değil; Ama Bu Bir Dram Değil" adlı kitabın yazarı Gerard Demuth evlilikle ilgili sosyolojik değişimlere şöyle değiniyor; "Evlilik bugün kendini hür iradeye dayalı bir seçim olarak kabul ettirdiğinden dolayı, çok daha derin anlamlar taşıyor, daha çok ciddiye alınıyor. Eskiden mantık evliliği adeta bir kuraldı. Ardından 'evlilik olmadan aşk' ilişkileriyle  tanıştık. Kadınla erkek arasındaki sevginin ille de evlilikle bitmesi gerektiği inancı bir kenara itildi. Günümüzde ise birçok kişi hem aşk, hem evlilik bir arada olsun istiyor. Toplumda 'Bu aşkın sonu evlilikle bitmeli' diye düşünenlerden çok, evliliği bir ihtimal olarak görenlerin sayısı arttı."

Evlilik şüphesiz sadece aşk, aile ve çocuklar demek değil. Aynı zamanda çevremizdekilere karşı vermiş olduğumuz bir söz de. Peki bu ne demek oluyor? Böylesine spontan, şehvete düşkün, uçarı, aynı zamanda bir o kadar da belirsizliklerle dolu, ahlaki değerlerden çok içgüdülerimize göre hareket ettiğimiz bir çağda, hayatın denge içinde sürebilmesi için bir düzene ihtiyaç var. Hayatı daha dayanılır ve keyifli kılmak için bir takım sembollere ... Bunun için de evlilik biçilmiş kaftan doğrusu. İlişkiler emek ister, birliktelikler karşılıklı özveriye dayanır.  Hiçbir şeyin ertesi güne aynı kalmadığı bir dönemde, evlilik ve beraberlikler uğruna gösterilen bu çabalar da, aslında varlığımızı devam ettirmemizin bir gereği sayılabilir.

EVLİLİK BİR ZEVKTİR : Eskiden evliliğe adım atmış olan bir genç kız yada erkek, genç kızlık yada delikanlılık günlerini de geçmişe gömerdi. Daha doğrusu gömmesi gerektiğine inanırdı. Artık yas tutmak yok! Neyse ki yeni nesiller, kişiliklerinden ve isteklerinden ödün vermiyorlar. Hem duygusal, hem de cinsel açıdan özgürlüğün yaşandığı günümüzde evlilik, kemikleşmiş düşüncelere, kalıplaşmış yaşam tarzlarına karşı bir yerde bir baş kaldırı ve isyan oluyor. Kadın-erkek hepimiz biliyoruz ki, sevgili eşimizi her gün yeniden keşfetmek ve baştan çıkarmak zorundayız. Çünkü, yazımızın başında da ısrarla vurguladığımız gibi, hiçbir şey tam olarak ele geçirilmiş sayılmaz. Çağın bir diğer hayat felsefesi de bu.

EVLİLİK "SENİ SEVİYORUM" DEMENİN BİR BAŞKA YOLU : Ailelerin karar verdiği evlilikler, geçmiş günlerin geleneklerinden biriydi. Seçim hakkının gençlerin elinden alındığı bir gelenek... İkili ilişkilerin, flörtlerin sonu mutlaka evlilikle bitmeliydi. Aksi takdirde , toplumun hoşgörüsüzlüğü ve acımasız eleştirileriyle karşılaşıyordunuz. Geçici bir aşksa yaşanan, onu, son kullanma tarihi belirtilmemiş bir kontrata imza atarak, uzun, upuzun yıllar boyunca sürdürmek zorunda kalmak...

Köprülerin altından çok sular geçti. Şimdiki toplumlar, çok daha hoşgörülü. Bugün "Seni Seviyorum" demenin bir başka yolu olarak görülen evliliğe artık güleryüzle bakıyorlar. Hayatı zorlaştırmanın bir anlamı yok, hayat zaten başlı başına bir zorluk Artık zamanı geldi, o halde evleneceğim!

 

ANASAYFA'YA DÖN

 
İNSAN KAYNAKLARI
İŞ İLANLARI
 

EVLİLİK HAKKINDA

GELİNLİK SEÇİMİ
DAMATLIK SEÇİMİ
ÖZEL DİKİM (TERZİLER)
BOHÇA  HAZIRLAMA
SÖZ BOHÇASI
NİŞAN BOHÇASI
ÇEYİZ HAZIRLAMA
GELİNİN YAKINLARI
GELİNİN ANNESİ
GELİNİN BABASI
GELİNİN KARDEŞİ
GELİNİN ARKADAŞI
EVLİLİK VE SAĞLIK
İLK GECE KORKUSU
EVLİLİKTE CİNSELLİK
ERKEĞİN GÖREVLERİ
KADININ HASSASİYETİ
KIZLIK ZARI
KÜRTAJ
İSLAMDA EVLİLİK
EVLİLİK ÖNCESİ DİYET
CİLT BAKIMI
HAMİLE KALMA
HAMİLELİK DÖNEMİ
KISIRLIK TEDAVİSİ
DİYET LİSTESİ
DANIŞMANLIK
EVLİLİK DANIŞMANI
EVLİLİK KREDİSİ
EVLENMEDEN ÖNCE
EVLİLİK ŞARTMI
EVLİLİK KORKUSU
SİZCE EŞ NE DEMEK ?
MANTIKMI & DUYGUSAL MI ?
ERKEĞİNİ TANI
ACELE ETMEYİN !!!
EVLİLİKTE YAŞANANLAR
İLK 3 YIL DİKKAT EDİN
EVLİLİĞİNİZİ GÜZELLEŞTİRİN
ERKEKLER NE İSTER ?
AİLE İÇİ PROBLEMLER
EVLİLİK SORUNLARI
İKİNCİ BAHAR
ALDATILMA
NASIL ANLARSINIZ ?
İHANETİN SEBEPLERİ
İLİŞKİNİZİ KURTARIN
KADINLARDA ALDATIR
GÜZELLİK VE MAKYAJ
SELÜLİT SORUNU
KUSURSUZ BACAKLAR
SAÇ BAKIMI
CİLT BAKIMI
MAKYAJ SIRLARI
NİKAH İŞLEMLERİ
NİKAH İŞLEMLERİ
GEREKLİ EVRAKLAR
KARAR ANI
ARKADAŞLIK TEKLİFİ
EVLENME TEKLİFİ
GÜNLÜK FALINIZ
TARİFLER
YEMEK TARİFLERİ
TATLI TARİFLERİ
PASTA TARİFLERİ
POĞAÇA TARİFLERİ
BÖREK TAFİLERİ
 Copyright by www.gelinlikciler.net 2006 - 2016                                                                                                                                 info@gelinlikciler.net